Bu haber :17/09/2020 16:36 Tarihinde Eklendi 1823 Kez Okundu

Öğrencilerimize Uzaktan Eğitim Gereçleri Temin Edildi mi

“Öğretmenlerimize Eğitim Verildi mi? “

  Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı bahtiyar Acar yeni eğitim- öğretim yılında okulların açılması nedeni pandemi sürecinde  gereken önlemler ve öğrencilerin online eğitimi konusunda bir basın açıklaması yaptı. CHP İlçe Başkanı bahtiyar Acar açıklamasında şunları söyledi;

  “Bilindiği gibi korona salgını nedeniyle okullarımızda Mart ayından bu yana eğitim- öğretime ara verilmişti . Okullarımız 21 Eylül 2020 Pazartesi günü yeniden açılıyor.

    Pazartesi günü 1. sınıflar ve okul öncesi öğrencileri yüz yüze eğitime başlıyor, diğer sınıflar uzaktan eğitimle derslerini yapacaklardır. Umarım bu sınıflar da en kısa zamanda yüz yüze eğitime kavuşurlar. Bu dönemde okullarımızın temizliklerinin ve salgına uygun sınıf düzenlerinin yapılmış olması çok önemlidir.

      En sağlıklı eğitim yüz yüze yapılan eğitimdir ancak; salgın nedeniyle önce sağlık diyerek ve tüm önlemler de alınarak uzaktan yapılacak eğitimin başarılı olması için;

  • Tüm okullarda gerekli alt yapı hazırlandı mı? (Temizlik,Mesafeye uygun derslikler,havalandırma,uzaktan eğitim verilecek dersliklerin teknoljisi gibi)
  • Öğretmen ve okul personellerinin korona testleri yapıldı mı?
  • Tüm öğrencilerimiz uzaktan eğitim için gerekli olan internet, bilgisayar, tablet gibi araç ve gereçleri var mıdır?Uzaktan eğitime ulaşamayacak kaç öğrencimiz vardır?

4-Uzaktan eğitim verecek ilgili öğretmenler hizmet içi eğitimi aldılar mı?

Bütün bu soruların cevaplarını yetkililerin halkımıza açıklaması gereklidir. Bir çok öğrencimizin internete ulaşamadığının duyumlarını alıyoruz. Yoksa okulların yüz yüze eğitime açılması risk oluştarabilir.

  Anayasanın 42. Maddesine göre :

“Kimse eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılmaz. Eğitim ve öğretim Atatürk ilkeleri ve devrimleri doğrultusunda çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre ,devletin gözetimi ve denetiminde yapılır,  İlköğretim Devlet okullarında parasızdır”.

     Salgın dönemindeki tüm bu zor şartlara rağmen Ulu Önder Atatürk ‘ün sözünde belirttiği gibi;  “ Fikri hür,  vicdanı hür,irfanı hür nesiller yetiştirmek” çok önemlidir. çünkü her canlı akıl, irfan ve vicdan tohumları içinde doğar, ailesi ile okulundan, öğretmenlerinden aldıklarıyla bu tohumlar yeşerir ve filizlenir. Tohumların filizlenmesi için uygun koşullar sağlanarak en kısa sürede tüm okullarımızda  yüz yüze eğitimin başlatılması dileğiyle;

      2020- 2021 Eğitim ve Öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimiz ile eğitim çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.17.09.2020