Bu haber :26/06/2020 13:13 Tarihinde Eklendi 4517 Kez Okundu

Vaka Sayısı Giderek Artıyor!

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı sosyal medya hesabından Karabük’te kovid-19 vaka sayısının giderek arttığını açıkladı.

Ahmet Sarı taziye ,asker uğurlamaları ,misafirlikler gibi toplu bulunma alanlarının bu hastalığın yayılmasında en büyük etken olduğunu belirtti.

Sarı açıklamasında ;
“Pozitif vakalarımızın büyük çoğunluğu büyükşehirlerden gelen ve iller arası seyahat edenler ile bunların temaslıları olan vatandaşlarımız... Ayrıca hasta ziyaretleri, taziye ziyaretleri, asker uğurlama ve misafir ağırlama gibi güzel adetlerimiz bu günlerde en büyük yayılım kaynağı! Önümüzdeki günlerde düğün organizasyonları da serbest hale gelecek. Ayrıca camilerimizde 5 vakit namaz cemaatle kılınabilir hale geldi. Bunlar hepimizin özlemle beklediği gelişmeler... Ancak kurallara uyulmaz ve gerekli tedbirler alınmazsa bedelini ağır ödeyebiliriz. Bakanlıklarımız tarafından her bir işletme, her bir kurum ve her bir faaliyet için ayrı ayrı rehberler hazırlandı. Bunların uygulayıcısı ise bizleriz. Devletimizin tüm kurumları da denetleyici rol üstleniyor. Vatandaş olarak bu kurallara uymak ve destek olmak zorundayız. Aksi takdirde kontrollü sosyal hayat, kontrolden çıkabilir. 
Hastalığın gücünün zayıfladığı ve artık etkisini yitirdiği gibi yanlış bilgiler rehavete sebep olmamalı! Şu anda hastanemizde yoğun bakımda yatmakta olan 5 covid pozitif hastamız var. Yakın zamanda COVİD nedeniyle aramızdan ayrılan ve vefatıyla hepimizi derinden üzen vatandaşımız henüz 54 yaşındaydı. Bu hastalıkla mücadelede en büyük savunma silahlarımız maske, sosyal mesafe ve temizlik... Bu üç temel faktör bir çoğumuza çok basit görünmekle birlikte uygulamada ciddi sıkıntılar olduğu da aşikar... Oysa bu hastalıkla başa çıkmanın şimdilik bundan daha etkili bir yolu yok... 
İlimizde ki vaka artışını yine toplumsal bilinç ve el birliğiyle durduracağımıza, vatandaşlarımızın duyarlılığı ile bu işin üstesinden hep birlikte geleceğimize yürekten inanıyorum.

Not: Bir çok vatandaşımız doğal olarak sınırların kapatılmasının sorunu çözeceğine inanıyor. Ancak tüm sağlık otoriteleri bu hastalığın çok uzun süre devam edeceğini ve aşı bulunana kadar da kesin bir çözüm üretilemeyeceğini belirtiyor. Bu durumda hiçbir şehrin aylarca kendisini izole etmesi mümkün değil. Bizlerin zor da olsa toplum olarak davranış değişikliğine gitmemiz gerekiyor.” dedi.