Bu haber :06/04/2020 16:49 Tarihinde Eklendi 5715 Kez Okundu

Siyasi Parti İl Başkanlarıyla Coronavirüs Salgını Değerlendirildi.

Vali Fuat Gürel, ilimizdeki siyasi partilerin il başkanlarıyla bir araya gelerek Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (COVİD-19) salgını ile mücadele kapsamında ilimizde kent genelinde bugüne dek yapılan çalışmalar ve alınan tedbirleri değerlendirdi.

Karabük Polisevinde gerçekleşen değerlendirme toplantısına Vali Fuat Gürel'in yanı sıra İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, MHP İl Başkanı Adem Kar, İYİ Parti İl Başkanı Kenan Karabacak, BBP İl Başkanı Dursun Kıraç, SP İl Başkanı Muhsin Çebi ve Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Bilal Bostancı katıldı.

Dünyada ve Ülkemizde Coronavirüs salgınının süreçleri üzerinde durulduğu toplantıda ülkemizde ve ilimizde alınan  ve alınması gereken tedbirler dile getirildi. İlimizde yaşayan insanları bu illetten korumak için herkesin üzerine görev düştüğü, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve almaları gereken tedbirler hususunda her parti temsilcisinin kendi tabanına bilgi vermesinin faydalı olacağı, özellikle bu zorlu süreçte birlik beraberlik içinde olunmasının önemine değinildi.

Vatandaşlarımızın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin bir zorunluluk olduğuna vurgu yapan Vali Fuat Gürel, “Bana bir şey olmaz” mantığıyla hareket edilmemesi gerektiğini ifade ederek, "Çin’de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Coronavirüs (covid 19) salgını ile ilgili tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de salgının yayılmasını önlemek ve var olan durumdan vatandaşlarımızın korunmasını sağlamak amacıyla bir dizi sıkı önlemler alınmakta ve uygulanmaktadır.

Covid-19 salgınının ülkemizde görülmesi ile birlikte Valiliğimiz bir dizi sıkı önlemler ve tedbirler almaya başlayarak uygulamaya koymuştur. Alınan her önlem vatandaşlarımızın salgından korumak, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın sağlığı için olduğunun farkına vararak, alınan kararları destekliyor vatandaşlarımızın da uymasını isteyerek zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını istiyoruz.

Kurumlarımızın birlikteliği ile başlatılan ücretsiz maske dağıtımına, sokağa çıkma yasağı olmayan vatandaşlarımız https://maske.epttavm.com/ adresi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

İlimizi ve vatandaşlarımızı bu salgından korumak için gerekli tedbirleri alıyoruz. Devletimizin aldığı kararları uyguluyoruz, bu süreçte kararları sıkı bir şekilde uygulayacağız. Emniyet güçlerimiz ve polisimiz artık daha da görünür olacak. Bazı yaş gruplarında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor, açık olan işyerleri, açık olan pazaryerleri gibi alanlar var. Buralar ile alınmış olan kararları sıkı bir şekilde uygulayacağız. Temel sağlık malzemesi ve koruyucu sağlık malzemesi konusunda sıkıntımız bulunmuyor. 

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte sahada koordineli bir şekilde görev yapıyoruz. Vefa Sosyal Destek Gruplarımız temel ihtiyacını giderecek yakını kimsesi olmayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gideriyorlar. 23 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar Vefa Sosyal Destek Gruplarımıza 12.952 başvuru yapılmış olup 12.189 tane başvuru ekiplerimiz tarafından çözüldü. Sokağa çıkmasına kısıtlama getirilen vatandaşlarımızın maaşlarını evde ödüyoruz.

İlimizdeki tüm süreçleri beraber yürütmeliyiz, bir ve birlik olduğumuzda bu sıkıntıdan en az zararla çıkacağız. Adım adım ilerliyor, planlıyor ve gerçekleştiriyoruz.  

Devletimizin tüm kurumları, önlemleri en üst seviyeye çıkararak, seferberlik ruhuyla bu salgına karşı mücadelelerini sürdürmektedir. İnsanüstü ve fedakârca çalışmalarıyla bu mücadelenin en ön safında yer alan başta doktor, hemşire, sağlık çalışanlarımız olmak üzere emniyet güçleri, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, mahalle ve köy muhtarlarımız, memurlarımız, şoför, işçi ve tüm gönüllülerimize şükranlarımızı sunuyorum."diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, "Ülkemizde pandemi görülmesinden itibaren ilimizde tüm tedbirlerimizi en üst seviye aldık. Personelimizin eğitim çalışmalarını gerçekleştirerek sürveyans ve filyasyon çalışmalarımızı gerçekleştirdik. İl dışından gelen özellikle umreden dönen vatandaşlarımızın bilgilerini aile hekimlerimiz ile paylaşarak gerekli kontrollerini ve takiplerini gerçekleştiriyoruz. İlimizin giriş çıkış noktalarını emniyet, jandarma ve sağlık ekiplerimiz ile birlikte kontrol altına aldık ve tüm giriş çıkışları kayıt altına alarak takip ediyoruz. Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı laboratuvarı da Covid-19 Tanı Laboratuvarı olarak yetkilendirilmiş olup, örnek kabul etmeye başlamıştır. Ankara merkez laboratuvarına gönderdiğimiz ve 2-3 günde test sonuçlarını aldığımız Covid-19 test sonucunu 4-6 saat arasında ilimizde öğrenebileceğiz."dedi.